Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Poginuli dvoje djece i žena * Ko narod bije, o glavu mu se obije * Kokoška može da zakiti orla, ali ne i da poleti * Le Matin: Zbog pozivnice bi primili 120.000 izbjeglica * Poginuli dvoje djece i žena * Teroristi ne predstavljaju nijednu religiju * Belgija strahuje od napada
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 22-11-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

N/A







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2015-11-21 EVROPSKA KOMISIJA KRITIKOVALA SISTEM JAVNIH NABAVKI U CRNOJ GORI ZBOG KORUPCIJE, NVO I ANALITIČARI SAGLASNI
EK nezadovoljna sistemom javnih nabavki u Crnoj Gori Tenderi namješteni, milioni izgubljeni Potrebno je uvesti crne liste ponuđača kako bi se sankcionisali oni koji krše ugovore i ne dostavljaju kvalitetnu robu, koji ne pružaju kvalitetne usluge i zloupotrebljavaju proces, čime se krši zakon – ističe Vuk Maraš
Dan - novi portal
Evrop­ska ko­mi­si­ja (EK) je u iz­vje­šta­ju o na­pred­ku Cr­ne Go­re za učla­nje­nje u Evrop­sku uni­ju oci­je­ni­la da su jav­ne na­bav­ke u na­šoj dr­ža­vi „oblast na­ro­či­to osje­tlji­va na ko­rup­ci­ju”. U tom do­ku­men­tu se ka­že da je do­bar na­pre­dak po­stig­nut u usva­ja­nju iz­mje­na Za­ko­na o jav­nim na­bav­ka­ma.
– Me­đu­tim, po­treb­no je još ra­da da bi se spri­je­či­la ko­rup­ci­ja ko­ja se ja­vlja to­kom pro­ce­du­re na­bav­ke. Po­treb­no je ulo­ži­ti vi­še na­po­ra da bi se oja­ča­li ka­pa­ci­te­ti za spro­vo­đe­nje i pri­mje­nu na svim ni­vo­i­ma. U na­red­noj go­di­ni Cr­na Go­ra bi tre­ba­lo da za­poč­ne spro­vo­đe­nje no­ve stra­te­gi­je ra­di raz­vi­ja­nja si­ste­ma jav­nih na­bav­ki, ka­ko bi osi­gu­ra­la da on funk­ci­o­ni­še pro­duk­tiv­no, efi­ka­sno i tran­spa­rent­no, da do­dat­no oja­ča ka­pa­ci­te­te spro­vo­đe­nja i pri­mje­ne si­ste­ma jav­nih na­bav­ki na svim ni­vo­i­ma, uklju­ču­juć́i elek­tron­ske na­bav­ke, pra­će­nje ugo­vo­ra i nad­zor i iz­vje­šta­va­nje o pro­ce­du­ra­ma jav­nih na­bav­ki, i da spro­ve­de plan uskla­đi­va­nja pro­pi­sa ka­ko bi osi­gu­ra­la pot­pu­nu uskla­đe­nost s di­rek­ti­va­ma o jav­nim na­bav­ka­ma Evrop­ske uni­je iz 2014, po­go­to­vo u po­gle­du kon­ce­si­ja – ka­že se u iz­vje­šta­ju EK.
Dr­žav­ne in­sti­tu­ci­je su u 2014. po­tro­ši­le 327.161.639 eura na ime jav­nih na­bav­ki, od­no­sno za na­bav­ku ro­ba, za uslu­ge i ra­do­ve za po­tre­be nji­ho­vog ra­da. Pre­ma na­vo­di­ma EK, to či­ni 9,6 od­sto bru­to do­ma­ćeg pro­iz­vo­da (BDP).
– Po­treb­no je bo­lje pra­će­nje do­dje­le i spro­vo­đe­nja ugo­vo­ra. Po­bolj­ša­ni su ka­pa­ci­te­ti ugo­vor­nih or­ga­na da upra­vlja­ju pro­ce­si­ma jav­nih na­bav­ki. Pla­ni­ra­nje, pri­pre­ma i spro­vo­đe­nje jav­nih na­bav­ki uglav­nom su u skla­du s prin­ci­pi­ma tran­spa­rent­no­sti i efi­ka­sno­sti. Me­đu­tim, jav­ne na­bav­ke pa­te od pre­tje­ra­no for­mal­nog pri­stu­pa i pre­va­len­ci­je ci­je­ne kao je­di­nog kri­te­ri­ju­ma za do­dje­lu ugo­vo­ra – pi­še u iz­vje­šta­ju.
Eko­nom­ski ana­li­ti­čar Si­ni­ša Le­kić sa­gla­san je sa na­vo­di­ma EK i ka­že da jav­ne na­bav­ke u na­šoj dr­ža­vi pred­sta­vlja­ju plod­no tlo za raz­voj ko­rup­ci­je. On is­ti­če da je vi­dlji­vo da po­slo­ve sa dr­ža­vom do­bi­ja­ju jed­ni te isti iz­vo­đa­či.
– Na­rav­no da je pro­ce­du­ra iz­bo­ra do­ve­de­na do sa­vr­šen­stva pa jav­ni ten­de­ri ne­ma­ju pro­ce­du­ral­ne pro­pu­ste. Ipak, su­šti­na je pri­kri­ve­na so­fi­sti­ci­ra­nim iz­bo­rom naj­po­volj­ni­jeg iz­vo­đa­ča po že­lji svih uče­sni­ka u tom pro­ce­su. Evrop­ska ko­mi­si­ja je to pre­po­zna­la i za­to stal­no in­si­sti­ra na pro­ce­su­i­ra­nju krup­ne ko­rup­ci­je. Po­ku­ša­ji da se pro­ce­su­i­ra ne­ko­li­ko pro­da­ja dr­žav­ne imo­vi­ne u op­šti­ni Bu­dva, sa­mo su po­če­tak bor­be sa ko­rup­ci­jom. Ova bo­lest za­hva­ti­la je i osta­le op­šti­ne, pa ta­ko svi biv­ši gra­do­na­čel­ni­ci za­do­volj­no od­la­ze sa funk­ci­ja pred­sjed­ni­ka op­šti­na, jer su do­bro unov­či­li svo­ju funk­ci­ju – ka­že Le­kić.
On is­ti­če da je bor­ba za lo­kal­nu vlast po­sta­la uno­san po­sao i za­to su funk­ci­je čel­nih lju­di u op­šti­na­ma vi­še ne­go pri­ma­mlji­ve.
– Po­zna­to je da nji­ho­va pri­ma­nja ne pre­ma­šu­ju 1.000 eura, ali za­to su mo­guć­no­sti za bo­ga­će­nje vi­še ne­go oči­gled­ne. Ka­da bi kon­tro­la svih jav­nih na­bav­ki bi­la tran­spa­rent­na i pod­lo­žna pro­vje­ra­ma ne­za­vi­snih struč­nih lju­di, ko­rist bi za gra­đa­ne bi­la vi­še­stru­ka, ali bi in­te­re­so­va­nje za lo­kal­ne funk­ci­je na­glo opa­lo. Ka­ko je či­tav si­stem za­tro­van ko­rup­ci­jom, sa­mo mo­že­mo pret­po­sta­vi­ti šta se ra­di na ni­vou Vla­de, mi­ni­sta­ra i slič­no, ka­da lo­kal­ni či­nov­ni­ci ži­ve od pri­ka­za­nih skrom­nih pla­ta, ali je nji­ho­va imo­vi­na vi­še­mi­li­on­ska – sma­tra Le­kić.
Di­rek­tor Mo­ni­to­ring pro­gra­ma MANS-a Vuk Ma­raš ka­že da naj­ma­nje 40 mi­li­o­na eura iz sve­re jav­nih na­bav­ki za­vr­ši u si­voj ili cr­noj zo­ni, od­no­sno u ko­rup­ci­ji, te sto­ga i ne ču­de kri­ti­ke EK. On is­ti­če da si­stem jav­nih na­bav­ki tre­ba da pro­đe kroz kor­je­ni­te re­for­me, ka­ko bi se ri­zik od ko­rup­ci­je sma­njio na naj­ma­nju mo­gu­ću mje­ru.
– Dr­žav­na ko­mi­si­ja za kon­tro­lu jav­nih na­bav­ki mo­ra ima­ti bo­lje ka­pa­ci­te­te i mo­ra bi­ti ne­za­vi­sna od Vla­de. Neo­p­ho­da­na je kon­tro­la re­a­li­za­ci­je jav­ne na­bakvke, jer do sa­da ni­je kon­tro­li­sa­no ka­ko se spro­vo­di ugo­vor ko­ji je pot­pi­san i da li dr­žav­ni or­ga­ni do­bi­ja­ju kva­li­tet­ne ro­be, uslu­ge ili ra­do­ve. Tre­ba kon­tro­li­sa­ti za­što se vri­jed­no­sti ne­kih ten­de­ra po­ve­ća­va­ju na­kon skla­pa­nja ugo­vo­ra. Po­treb­no je uve­sti cr­ne li­ste po­nu­đa­ča ka­ko bi se sank­ci­o­ni­sa­li oni ko­ji kr­še ugo­vo­re i ne do­sta­vlja­ju kva­li­tet­nu ro­bu, ko­ji ne pru­ža­ju kva­li­tet­ne uslu­ge i ra­do­ve i zlo­u­po­tre­blja­va­ju pro­ces, či­me se kr­ši za­kon – is­ti­če Ma­raš.M.S.


Ne­za­šti­ćen jav­ni in­te­res

Po­sla­nik Po­ti­tiv­ne Cr­ne Go­re Go­ran Tu­po­nja ka­že da si­stem jav­nih na­bav­ki, ko­ji je kon­ci­pi­ran i osmi­šljen da bi su­zbio mo­gu­će ma­ni­pu­la­ci­je i zlo­u­po­tre­be, u prak­si po­ka­zu­je svo­je manj­ka­vo­sti i li­mi­te.
– Osim pri­lič­no kom­pli­ko­va­ne pro­ce­du­re, ko­ja je če­sto ospo­re­na iz mar­gi­nal­nih raz­lo­ga, ne vi­dim da je is­pu­njen osnov­ni za­da­tak, a to je za­šti­ta jav­nog in­te­re­sa. Si­stem jav­nih na­bav­ki ob­u­hva­ta obla­sti u ko­ji­ma se tro­ši ve­li­ki dr­žav­ni no­vac, pa po pri­ro­di stva­ri či­ni da je plod­no tle za kri­mi­nal i ko­rup­ci­ju.  Vje­ru­jem da bi jed­no­stav­ni­ja i tran­spa­rent­ni­ja pro­ce­du­ra jav­nih na­bav­ki uz kon­se­kven­ti­ju kon­tro­lu od­go­vor­nih za spro­vo­đe­nje tih pro­ce­du­ra bi­la ne­što što bi bo­lje šti­ti­lo jav­ni in­te­res gra­đa­na. Če­sto se u prak­si de­ša­va­lo da se iz pro­ce­du­ral­nih raz­lo­ga po­je­di­ni kon­kur­si oba­ra­ju i ti­me či­ne šte­tu ko­ri­sni­ci­ma tih uslu­ga. De­po­li­ti­zo­va­na pro­fe­si­o­nal­na dr­žav­na ad­mi­ni­stra­ci­ja i od­go­vor­nost po­je­din­ca, uz sna­žni­ji kon­trol­ni me­ha­ni­zam i po­jed­no­sta­vlje­ne  pro­ce­du­re, je­di­ni su pra­vi od­go­vor za kva­li­tet­no funk­ci­o­ni­sa­nje si­ste­ma jav­nih na­bav­ki – is­ti­če Tu­po­nja.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"